Dach - na jaki się zdecydować?

Dach - na jaki się zdecydować?

Wybór odpowiedniego dachu to szalenie istotna kwestia. Od niej zależy nie tylko ostateczna estetyka domu, ale też jego praktyczność. Z tego względu kształt oraz pokrycie dachu powinno być ujęte już w projekcie obiektu. Jak dobrać dach do lokalizacji albo ogólnego planu zagospodarowania przestrzeni? Jakich materiałów użyć, aby zagwarantować sobie komfort mieszkania?

Dach to nic innego jak element zabezpieczający obiekt przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jego forma wynika z rozkładu pomieszczeń oraz planu architektonicznego. Im prostszy rzut budynku, tym mniej skomplikowany dach. O jego kształcie trzeba zadecydować przed rozpoczęciem rac budowlanych. W przeciwnym razie konieczne będzie wprowadzenie zmian w konstrukcji budynku, co może mieć wiele negatywnych konsekwencji.
Aby wybrać odpowiedni dach, należy wziąć pod uwagę nie tylko estetykę, ale też umiejscowienie działki. Z tego też względu koniecznością jest dokładne rozeznanie w istniejącym już planie zagospodarowania przestrzennego. Plany te dostępne są zwykle w najbliższym urzędzie gminy czy miasta. Warto mieć na uwadze, że istnieją miejsca, które narzucają kolorystykę lub formę dachu. Aby uniknąć problemów mogących wyniknąć z tego powodu, warto przed zakończeniem projektu dokładnie zweryfikować plany przestrzeni działki.
Jednym z ważniejszych czynników, mających wpływ na wybór dachu, są warunki klimatyczne panujące w najbliższym otoczeniu domu. Posesja ulokowana w pobliżu lasu czy też w otwartej przestrzeni niesie ryzyko dużego oddziaływania wiatru. Wówczas doskonałym wyjściem będzie np. dach pokryty dachówką, i o dużym kącie nachylenia. W przypadku domów znajdujących się w okolicach drzew, istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia dachu przez gałęzie, albo zarastanie jego powierzchni mchem. W takim przypadku świetnie sprawdzi się dachówka ceramiczna (betonowa lub angobowana). Zobacz : http://www.wasiak.net/oferta/dachy.html

Kiedy warto zdecydować się na dach płaski?
Zaletą tego typu rozwiązania jest dość prosta konstrukcja, osadzona na stropie najwyższej kondygnacji. I to w tym miejscu umieszczony zostaje spadek dachu, niezbędny do odprowadzania wody deszczowej. Nachylenie spadku powinno oscylować w granicach od 2 do 15 stopni. Zaletą tego typu rozwiązania jest sposobność do uzyskania na dachu dodatkowej powierzchni użytkowej, np. tarasu czy ogródka. Dodatkowo, taka konstrukcja zapewnia zdecydowanie lepszy dostęp do dachu. Nie można jednak pominąć wad płaskiego dachu. Największą trudnością zdaje się być odpowiednie zaplanowanie rozkładu izolacji, zapewniającego ochronę przed dynamicznie zmieniającymi się temperaturami. Pewnym problemem jest też kwestia dotycząca odprowadzania wody deszczowej, gromadzenia się śniegu zimą czy usuwania wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli już trzeba zdecydować się na płaski dach, należy regularnie dokonywać przeglądu połaci. Dachy płaskie są najczęściej pokrywane płytami falistymi oraz materiałami bitumicznymi.


Dach skośny - spadzisty, kopertowy czy czterospadowy? Polacy lubują się w dachach dwu- i czterospadowych. A naszej rodzimej architekturze nie brakuje również dachów przyczółkowych, kopertowych oraz monsardowych. W konstrukcjach domów rodzinnych, najczęściej stosuje się skośny dach dwuspadowy. Rozwiązanie to umożliwia zaprojektowanie i aranżację poddasza, które może znacząco zwiększyć ogólny metraż domu. Dzięki prostej budowie, składającej się z dwóch stykających się połaci, nie ma ryzyka zalegania śniegu czy liści na powierzchni dachu. Duży kąt nachylenia połaci pozwala na natychmiastowe odprowadzanie wody opadowej. Ponadto, w przypadku takiego dachu dochodzi do lepszej wentylacji pomiędzy wiatroizolacją a samym pokryciem dachu. Do wykończenia dachu skośnego świetnie sprawdzą się betonowe lub ceramiczne dachówki. Warto wybrać takie, które cechuje mrozoodporność, wytrzymałość i długowieczność.

Mieć dach nad głową - jedna z wżniejszych wartości, ale mocno niedoceniana na co dzień. Dom zwieńczony odpowiednim dachem, zabezpieczonym najlepszymi materiałami zapewni Ci komfort mieszkania w świetnie zaprojektowanym domu. Z tego też względu planując budowę domu oraz wybierając materiały budowlane, nie należy na nich oszczędzać. W końcu każdy z nas chciałby żyć w estetycznym i ciepłym domu, który daje schronienie nam i naszym najbliższym.

Nowe komentarze o firmach: (0)
Napisz komentarz o firmie budowlanej
Końcowa ocena firmy:

Podobne firmy budowlane

Ocena: 4.58/5 (12 opinii)
Ocena: 5/5 (8 opinii)
Bądź pierwszy
w ocenie
Bądź pierwszy
w ocenie

Chciałbyś mieszkać w lokalu idealnie usytuowany...
Popularność paneli wynika z ich wielu zalet, ale...
Coraz więcej lokali gastronomicznych stawia na wy...
Zamiast decydować się na byle jakie rodzaje zest...
Zastanawialiście się Państwo kiedykolwiek nad t...
Czy zdecydować się na wspólne mieszkanie ...